FACEBOOK

Sprievodca Liptovskou Tepličkou

 

Pri vstupe do obce vás privíta drevený pamätník SNP - partizánska obec Liptovská Teplička, kaplnka svätého Jána Nepomuckého a vysunuté pracovisko NAPANT-u s malou expozíciou o krajine a Považskej lesnej železnici.

 

Odtiaľ môžete odbočiť na miestnu biofarmu PPD, kde si môžete pozrieť výrobu syra, bryndze, syrových výrobkov a iných produktov, ako aj poľnohospodársky dvor, dojáreň a nakúpiť pravé teplické bioprodukty.

Pokračovať môžete údolím okolo Čierneho Váhu na Kráľovu hoľu či Náučný chodník, zastaviť sa v penzióne Vikartovský mlyn, v zime v lyžiarskom stredisku SKI Park.

 

  

 

Ak sa rozhodnete pokračovať smerom do obce, pri hlavnej ceste sa môžete zastaviť v pekárni a nazrieť do pôvodnej pekárskej pece. Následne sa môžete občerstviť v útulnej reštaurácii Turnička.

Na hlavnej ceste na vašu návštevu čaká okrem detského ihriska Teplická izba - výstava fotografií, pôvodného remeselného náčinia, ukážka a spracovania ľanu. V tejto budove nájdete aj ďalšie potraviny.

Pár metrov na rázcestí stojí kríž, ktorý pripomína prvý kostol v Liptovskej Tepličke. O niekoľko metrov ďalej narazíte na penzión Váh s krčmičkou. Za ním nájdete Obecný úrad, Obecnú knižnicu, potraviny, priemyselný tovar, kvetinárstvo, masérske a kozmetické služby, Teplický domček s pôvodným vybavením a pamätnú tabuľu rodáka františkána Bystríka Janíka.

 

Ak sa rozhodnete pokračovať po hlavnej ulici, na ľavej strane nájdete zdravotné stredisko, miestne Lesné pozemkové spoločenstvo, bar a potraviny, predajňu mäsa a údenín. O pár metrov ďalej stojí prvá, takzvaná stará, hasičská zbrojnica s trafikou vo vnútri a autobusová zastávka.

Hneď vedľa pritiahne vašu pozornosť pamätník padlých vo vojnách, stará budova školy, rímsko-katolícky kostol svätého Jána Krstiteľa z roku 1759, základná škola, potraviny a pošta.

Na ulici Š. Garaja natrafíte na faru, materskú škôlku, novú hasičskú zbrojnicu a pamätnú tabuľu na rodnom dome pápežského preláta Mons. Štefana Garaja. Pamätná tabuľa druhého pápežského preláta a zakladateľa Ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme Mons. Štefana Náhalaku je umiestnená v budove základnej školy.

 

Od novej hasičskej zbrojnice pokračujú ulice Kobyliarky a Š. Náhalku. Oboma sa dostanete pod lyžiarske svahy do penziónu s reštauráciou Dolinka, v ktorej si môžete objednať aj biokuchyňu. Odtiaľto vedú turistické značky na Kráľovu hoľu.

 

 

Ak v strede obce pri starej hasičskej zbrojnici odbočíte popod kostol po ulici Uhlárová, cesta vás zavedie k miestnej píle, športovému centru s futbalovým a multifunkčným ihriskom. Dolinou sa môžete dostať aj na Kráľovu hoľu či ku krížu, ktorý pripomína najväčší boj v okolí Liptovskej Tepličky.

 

V prípade, že sa od starej hasičskej zbrojnice vyberiete vľavo, dostanete sa do areálu takmer stovky stodôl (plne využívané budovy na uskladnenie úrody ale i vozov a iného poľnohospodárskeho náradia, ktoré sú netypické svojím zoskupením na jednom mieste, sú chránené a územný plán túto lokalitu určuje ako historickú časť obce), unikátnych zemiakových pivníc, dreveného amfiteátra, z ktorého sa vám ponúka nádherný pohľad na obec, Vysoké Tatry a unikátne terasovité polia, aké inde nenájdete.

 

Cestou popod amfiteáter natrafíte aj na prameň Škvrkovec s priezračnou pitnou vodou, ďalej cesta vedie okolo cintorína, kaplnky svätej Trojice, Domu nádeje (smútku) na Náučný chodník okolím Liptovskej Tepličky a na turistické chodníky a cyklistické trasy na Kráľovu hoľu. Na  náučnom chodníku dlhom 6,5 km, ktorý si môžete skrátiť na 2 km,  sa dozviete  informácie o krajine, vodstve, živočíchoch, rastlinstve, hospodárení, lesnej železnici, mokradiach a mnoho iného. Hneď ako zájdete za domy Liptovskej Tepličky, vstupujete do chráneného územia i NAPANTu.

 

Pri prechádzke obcou stretnete ešte v krojoch oblečené ženy, začuť môžete stále používané teplické nárečie a nie náhodou stretnúť aj konské povozy. Na svahoch nad obcou zazriete pasúce sa stáda oviec. Ak si chcete pozrieť pôvodnú ľudovú architektúru, drevené zrubové domy nájdete pri hlavnej ceste a v strede obce. Na posedenie v niektorých z miestnych reštaurácií a penziónov si môžete objednať vystúpenie detského folklórneho súboru Turnička alebo folklórnej skupiny Tepličan s ľudovou hudbou.

 

LIPTOVSKÁ TEPLIČKA NA MAPE

 

Obec Liptovská Teplička sa nachádza v Prešovskom kraji, na severnom úpätí Nízkych Tatier,

s nadmorskou výškou 920 m n. m. v strede obce.

 

 

KONTAKT

 

Ul. Štefana Garaja 398/16

059 40 Liptovská Teplička

 

O OBCI    |    PODUJATIA    |     TURISTIKA     |     ZAUJÍMAVOSTI     |     UBYTOVANIE     |     KONTAKT

Tento projekt je spolufinancovaný

Európskou úniou z Európskeho fondu

regionálneho rozvoja.

Investícia do vašej budúcnosti.

Všetky práva vyhradené © 2013 Liptovská Teplička