Zrubové domy a Stodolište

 

Pôvodné drevené zrubové domy, ktoré sa tu budovali až do polovice minulého storočia, vytvárajú hustú a miestami nepravidelnú zástavbu. Keďže v minulosti sa nesmeli stavebné pozemky rozširovať na úkor ornej pôdy, Tepličania sa snažili využiť na stavbu domov každú voľnú plôšku. Preto sú v najstaršej časti obce veľmi úzke dvory, často len také, aby sa do nich zmestil naložený voz.

 

Takáto hustá zástavba však so sebou priniesla riziko nekontrolovateľného šírenia požiarov. Aby pri prípadnom požiari neprišli obyvatelia o všetky zásoby, stavali na okraji obce stodoly, ktoré stáli celkom mimo obytných domov. Žiaľ, aj napriek takýmto opatreniam sa nepodarilo úrodu a zásoby pred požiarom celkom uchrániť – dokazuje nám to veľká prázdna plocha medzi stodolami.

 

Dodnes má Liptovská Teplička na území Stodolišťa evidovaných 117 stodôl. Obec ich využíva nielen na hospodárske účely, ale aj na výstavy počas kultúrnych podujatí v Liptovskej Tepličke. Spolu so zemiakovými pivnicami, prameňom Škvrkovec, skalnou vyvýšeninou Turnička, dreveným amfiteátrom a výhľadom na terasovité políčka a Vysoké Tatry vytvárajú neopísateľný estetický zážitok.

 

Zrubové domy a stodolište

Teplická izba a Teplický dom

Kultúrne dedičstvo

FACEBOOK

LIPTOVSKÁ TEPLIČKA NA MAPE

 

Obec Liptovská Teplička sa nachádza v Prešovskom kraji, na severnom úpätí Nízkych Tatier,

s nadmorskou výškou 920 m n. m. v strede obce.

 

 

KONTAKT

 

Ul. Štefana Garaja 398/16

059 40 Liptovská Teplička

 

O OBCI    |    PODUJATIA    |     TURISTIKA     |     ZAUJÍMAVOSTI     |     UBYTOVANIE     |     KONTAKT

Tento projekt je spolufinancovaný

Európskou úniou z Európskeho fondu

regionálneho rozvoja.

Investícia do vašej budúcnosti.

Všetky práva vyhradené © 2013 Liptovská Teplička